Dobré zprávy – Alternativní Nobelovu cenu obdrželi amazonští indiáni

…A vítězem se stává…příroda 🙂

Jedním ze čtyř oceněných prestižní cenou Right Livelihood Award 2019 – další významné švédské ceny, známé také jako „alternativní Nobelova cena“ – je důležitý člověk v podpoře životního prostředí a to Davi Kopenawa (společně se sdružením Hutukara Yanomami z Brazílie).

Tato slova porota zmínila v kontextu svého rozhodnutí o udělení ceny:

Za statečnost a odhodlání chránit amazonský prales a jeho biologickou rozmanitost, půdu i kulturu domorodých obyvatel.

Davi se narodil v padesátých letech ve státě Amazonas v Brazílii. To, co je úžasné na této postavě a činí ji opravdu zajímavou, je jeho neutuchající obrana Amazonie proti ničení pralesů nekontrolovaným kapitalismem. Kromě toho je Davi Kopenawa šamanem, je to tedy člověk naprosto propojený s přírodou a jejím duchem. Bez nádherné a rozmanité přírody by snad jeho život postrádal jakýkoliv smysl.

Není dost známo, že příchod Evropanů do Ameriky znamenal nejtragičtější genocidu. Původní národy Ameriky byly zdecimovány a to nebylo způsobeno jen zbraněmi. Bílí dobyvatelé, později kolonisté zachváceni zlatou horečkou, násilně pronikali na území, které po tisícileté byly nedotčeny a šířili tam nemoci neznámé pro domorodce a hlavně pro jejich imunitní systém. Epidemie také zabila Daviho rodiče, stejně jako jeho celou komunitu. Když byl ještě dítě, byl šaman svědkem konce jeho domova, rituálů, čistého ovzduší, lidí, magie a nádherné a svobodné přírody.

Přesto Davi neuzavřel svoje srdce. Následně se stal nejhlasitějším hlasem, který mluvil neustále o ohrožení pralesů. Například v 80. letech se mu konečně podařilo vytvořit nedotknutelné hranice pro domorodé populace, jako je Yanomani. A v 90. letech byl schopen stopnout navrhované zákony, které by celou Amazonii proměnily v krvavé naleziště rudy.

„Doly nepřinesou nic dobrého. Přinesou mnoho problémů spoustu nemocí a spoustu zlých lidí, kteří zabíjejí indiány.“

Když zabijeme les, zabijeme oblohu a zemi. Není žádnou náhodou, že od 70. let byl Davi uváděn do šamanismu. Na šamanismus můžeme jednoduše pohlížet jako na probuzení. Není to něco zcela nadpřirozeného až přímo „okultního“. To je pohled tak známý pro naši moderní civilizaci. Ale naopak šamani se snaží dosáhnout vědomí přirozeného stavu s kosmickou energií. Síla šamanů nespočívá v ničem jiném než v síle oblohy a země. V tomto smyslu má Daviho enviromentální boj za zachování Amazonie mnohem širší význam. 

Pro každou domorodou komunitu, kterou zachraňuje, pro každý strom a kousek země chrání energii celého lidstva, původní dech, který je protknutý a ukrytý hluboko v deštném pralese, jakožto v každé srdci.

Ještě bych dodal myšlenku, kterou často sděluje Mnislav Zelený na besedách. Indiáni nepotřebují naši pomoc. Jediné, co od nás potřebují je nechat je žít v jejich rajském původním způsobu života, ve kterém byli po tisíce let šťastní.

Zdroje: wimhofmetod.com, fotografie / survivalinternational.org

Sleduj nás na FB a neunikne ti žádný článek:

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..