Dobré zprávy – 5 způsobů, jak firmy, vláda a lidé pomáhají včelám

Biologové a ochránci přírody se pokoušejí pozitivně ovlivnit klesající populaci opylovačů, jednotlivý zahrádkáři a města po celém světě se podílejí na tom, aby pomohli včelám řadou geniálních způsobů.

Nedávno jsme Vás například informovali o tom, jak Morgan Freeman pomáhá včelám.

1. 316 nizozemských autobusových zastávek získá zelené střechy pokryté rostlinami jako dárek pro včely

Stovky nizozemským autobusových zastávek získávají ekologické doplňky, takže jsou proměněny ve svěží zelené útočiště pro včely a lidi.

Všech 316 autobusových zastávek ve městě Utrecht má zelení pokryté střechy, konkrétně rostlinou Rozchodníkem (Sedum). Nejen, že jsou tyto sukulenty dobré pro zlepšení kvality ovzduší, ale jsou také dobré pro podporu populace opylovačů.

2. Vzhledem k tomu, že otec-syn duo navrhlo revoluční „med z kohoutku“, existuje 51 000 nových včelých kolonií

Stuart a Cedar Andersonovi jsou spolutvůrci Flow Hive: speciálně navržený úl, který povzbudil mnoho včelařů, aby se starali o úly. Snižuje počet hodin a pracovní zátěže náročné na pracovní sílu tím, že jednoduše nasměřuje veškerý med do kohoutku, který lze libovolně zapínat a vypínat.

Čtyři roky po jejich počátečním úspěchu měl Flow Hive dramatický dopad na populace včel po celém světě. Andersonové tvrdí, že úspěšně odeslali přes 51 000 úlů do 150 různých zemí. Od zahájení projektu v roce 2015 se počet včelařů v USA zvýšil o 10 %.

3. Záchrana hladových včel pomocí kapesní karty při procházce

Čtyřicetiletý Dan Harris navrhl Bee Savior Cards, aby zajistil, že kdokoliv může zachránit hladové včely jednoduše pomocí karty ve své peněžence.

Na kartičkách jsou umístěny tři různé zásoby cukru, které lze použít jako záchranný prostředek pro opylovače.

4. Více než 1 milion zahradníků se spojilo pro vytvoření globální sítě zeleně, kterou využijí včely a motýly

Již v dubnu překonala síť National Pollinator Garden Network svůj cíl registrovaných zahrad pro opylovače (motýly, včelky,…), s více než 1,040,000 zahradami, které jsou nyní zaregistrovány v soutěži Million Pollinator Garden Challenge – také se samozřejmě můžete připojit.

Protože většina registrovaných zahrad je v USA, ambiciózní projekt také přijal členy v Kanadě, Mexiku a Evropě. Registrované území, z nichž jsou většina soukromé zahrady a veřejné prostranství, tvoří síť přibližně 2 milionů hektarů vylepšeného nebo nového opylovacího prostoru.

5. Minnesota bude platit náklady na úpravu krajiny, pokud pěstujete zeleň prospěšnou pro včelstvo

Jako prostředek k posílení populace včel zákonodárci schválili nový program, který „odškodní“ majitele domů za výsadbu zeleně přátelské pro včely, motýly a obecně hmyz.

Podle návrhu stát investuje zhruba 900 000 dolarů na vytvoření stanovišť pro včely v průběhu jednoho roku.

Finance budou poté rozděleny mezi majitele domů v Minnesotě, kteří se snaží transformovat své zahrady a venkovní prostory na prostory vhodné pro včely

Ještě dále jsem slyšel o takzvaných zahradních domcích pro hmyz, které mohou vytvořit vhodné ubytování pro hmyz a včely samotářky na našich zahradách. A vhodné je také přistupovat k sekání zeleně (trávy) na naší zahradě obezřetně. Vhodné je sekání kosou a ne sekačkou, a také nemít posekanou celou zahradu najednou. Ale mít na zahradě velkou část, která není posekaná a obsahuje květy, které mohou včely opilovávat.

Pokud znáte nějaký další kreativní způsob, jak pomáhat včelám. Nebo znáte nějaký inspirativní příběh z Česka o pomoci včelstvu, dejte nám vědět a my tento příběh zveřejníme.

 

Zdroj: Goodnewsnetwork.org

Sleduj nás na FB a neunikne ti žádný článek:

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..