Eckhart Tolle o technologiích – Jak s nimi správně zacházet?

Jednou z nejdůležitějších výzev naší doby je překonat hranice naší mysli. A s tím, jak se dočtete později, souvisí i technologie. Je pro naše lidstvo velkou výzvou naučit se správně používat naše technologické vymoženosti. V mém vidění světa, se nám to zatím moc nedaří, a ani nejsme odnikud nabádání k tomu, abychom se nad tím vůbec zamýšleli. Proto často musí vzejít tenhle pohled na věc od nás zevnitř. Je však radostí, že existují i učitelé a mistři, kteří nám napomáhají zorientovat se v tomto směru, a v tom, jaký vztah bychom měli s technologiemi mít. A jedním z nich je velmi známí a oblíbený Eckhart Tolle. Takže dále nezdržujme a pojďme se podívat na to, co nám radí tento mistr.

Článek vychází z mistrovi odpovědi na dotaz: Jak se vyrovnat tlaku neustálého připojení? (bytí tzv online s technologiemi)

„Zaprvé vypněte si své push notifikace,“ říká smějící se Eckhart Tolle.

(Push notifikace jsou takové ty krátké oznamovací zprávy, které neustále vyskakují na mobilech a PC o tom, že se něco nové „důležitého“ stalo, například přišla od někoho nová zpráva. Prokazatelně na takových to oznámení vzniká závislost, jelikož se nám při každé notifikaci vyplavuje trošku dopaminu, ale zároveň nám to neuvěřitelně ubírá kapacitu pozornosti a soustředěnosti. A zahlcuje to náš mozek.)

Následuje potlesk, na který Eckhart Tolle reaguje: To už je velký krok kupředu. … A potřebujete být disciplinovaní v používání technologií, telefonu, tabletu, to je jedno. Aby to nepřevzalo kontrolu. Je to pouze rozšíření vaší mysli. A pokud mysl převzala kontrolu nad lidmi už předtím než byly vyvinuty tyto technologie, 2,000 let zpátky…“

Dále v rozhovoru Eckhart Tolle upozorňuje na to, že už Ježíš upozorňoval před 2000 lety na to, že se lidé zbytečně obávají zítřka, a toho co přinese. Lidé v dnešní době mají problém s tím se zastavit v přítomné okamžiku a například vnímat krásu květin. Už tehdy tedy lidi ovládala jejich mysl a možná ještě více.

Poté povídá o tom, jak se naše mysl rozšiřovala a chytří lidé přišli s technologiemi. Řekli si, pojďme se rozšířit do říše věcí. Následně tedy lidé byli schopni vytvořit moderní technologie, což je pouhé rozšíření naší lidské mysli.

Poté Tolle poukazuje na fakt, že pokud jsme sami můžeme slyšet ten neustálý komentář v naší hlavě, který všechno hodnotí a pořád utíká do minulost nebo budoucnosti, což může být i krásné. Ale málo kdy mysl spočine v přítomném okamžiku. A pro mnoho lidí tohle může být břemenem. Neustále komentování, argumentování… A často to není příjemné, protože hlas v naší hlavě není vždy laskavý a příjemný. A my si často z tohoto hlasu odvozujme svoji identitu. Lépe řečeno si myslíme, že my jsme tento hlas v hlavě a jsme s ním ztotožnění.

Kdo zná Eckharta Tolleho, tak smysl jeho učení určitě dobře pozná, takže se držme spíše tématu technologií.

„Abyste se osvobodili, můžete udělat jednu věc, můžete sledovat televizi … sledovat vaši malou obrazovku s věděním celého světa na dosah konečků vašich prstů … váš myšlenkový proces se zastaví, takže do určité míry jste svobodní od sebe samého. Proto někdy lidé, kteří relaxují u sledování televize, říkají potřebuji relaxovat, tak zapnou televizi. Zatímco sledují televizní obrazovku nejsou obtěžováni sami sebou, myšlenkovými procesy. Co však dělají je, že nahradí své vlastní myšlení kolektivní myšlením. … Nejste ve stavu bezmyšlenkovitého vědomí, když sledujete televizi. Když sledujete něco na vaší obrazovce, vstřebáváte tyto myšlenky do vaší mysli a jste s tím propojeni. … takže člověk je ve stavu polo-hypnózy nebo hypnózy, když se sledujete TV, a to je druh ochromení.“

Dále povídá o tom, jak vznikla televizi a lidé ji začali sledovat a v tu chvíli cokoliv přišlo z televize či jiné obrazovky, dostalo se to do naší mysli. A přestali jsme mít naše vlastní myšlenky/myšlení. Občas se však naše mysl ozve a řekne například, co to sleduji za člověka nebo, co to je za hru. A proč vlastně sleduji tenhle nesmysl? A za další půl hodinu se naše mysl ozve, to je strašné…ale je těžké se od toho odtrhnou a vypnout to. Máme ovladač v ruce a zkoušíme další a další kanál…a i když nalézáme další kraviny, máme přece nabídku dalších kanálů, pojďme tedy zkusit další…a jsme v této pasti. Takhle se v nás vybuduje závislost. Musíme si uvědomit a nebát si připustit, že se jedná o závislost, která často pochází už z mládí.

Jistě některým lidem to připadá normální, být takhle přitahováni k technologiím a používat je i když to dané situace nevyžaduje. Často prostě zíráme do telefonu a když by se nás zeptal někdo proč tam zíráme? Tak té osobě dáme jen stěží nějakou kloudnou odpověď. Možná bychom maximálně řekli prostě proto, nudím se, co mám dělat? Čekám na vlak, čekám na kávu, stojím ve frontě, co jiného bych tedy měl dělat než koukat do telefonu? Stejně když se člověk rozhlédne, dělají to všichni. Tolle s humorem říká, že ostatní s tím mobilem v ruce vypadají jako děsivé zombie.

Když by někdo z minulosti přicestoval časem do naší doby, a nemuselo by se jednat ani o nějakou dávnou minulost, stačilo by třeba 20 let zpátky, a viděl by nás na zastávkách, v restauracích, prostě všude na veřejnosti stojící lidi zírající na ty malé zařízení a vypadající jako zombie.

„To se stalo s naším lidstvem, všichni jsme se stali zombie,“ říká Eckhart Tolle.

Máme plno úžasných zařízení, které nám nabízejí neuvěřitelné možnost, ale co to s námi udělalo? Máme přístup k tolika vědění velice jednoduše, ale všechno má svoji světlou a stinnou stránku. A jak se zdá, u technologií se zatím učíme vyrovnanosti mezi těmito dvěma navzájem se doplňujícími se póly. Jak se zdá negativní dopad technologií na naši mysl, na stav našeho vědomí není moc pozitivní. A stinnou stránkou technologií je také jejich návykovost, která stimuluje naši mysl.

Člověk chce být svobodný, svobodný od ztotožnění se svojí myslí, ale závislost na technologiích nám to vůbec neulehčuje ba naopak. A pokud se chceme osvobodit od závislosti na technologiích nezbývá nám než být disciplinovaní. To je hlavní sdělení Eckharta Tolleho k tomu, jak se zbavit závislosti na sledování televize, mobilu a dalších technologií.

Důležité je zbavit se automatického návyku sledovat televizi, mobil nebo cokoliv, co to je v momentech, kdy na něco čekáme a nemít potřebu kontrolovat náš mobilní telefon. Prostě to není potřeba, akorát nám to krade naši pozornost. Nemusíme kontrolovat Facebook, Instagram, a další nepočítané aplikace…Já vím, oni to mají vymyšlené. Studovaní psychologové pomáhají udělat Facebook více návykový, tak aby tam lidé měli potřebu trávit svůj čas. Facebookové notifikace vyskakují kvůli každé kravině, kterou stejně za minutu ani nevíme, že se stala, ale v tu chvíli nám to v mozku uvolní dopamin a vzniká v nás závislost, která vytváří dojem, že ty notifikace jsou důležité a musíme sledovat, tedy mít zapnuté.

První krokem je tedy uvědomit si svoji závislost. Neodmítat to. Tolle říká s lišáckým úsměvem, že to je jako, když je člověk alkoholik, musí si nejprve přiznat, že je na alkoholu závislý. Jednoduše si člověk, řekne ano mám závislost na svém telefonu a již nechci být na něm závislý. A pak člověk může být jediným člověkem v čekárně, ve frontě, který nesleduje svůj telefon. A pak si člověk může pouze užívat to, že je přítomný. Rozhlížet se okolo a vystoupit z vleku svého myšlení. Člověk v takový moment může vidět, jak jsou ostatní hypnotizováni svými telefony.

Takže nezbývá nám než být disciplinovaní. Disciplína je to klíčové slovo. Otázka zní: Používáme technologie nebo technologie používají nás?

… A nezapomínejme, každá technologie se dá jednoduše vypnout.

Zdroj: Youtube.com / Eckhart Tolle, fotografie / Stocksnap.io

Sleduj nás na FB a neunikne ti žádný článek:

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..