E. Tolle: Bohatství a chudoba jsou vnitřní stavy

Umět projevit vděčnost za všechno dobré, co už v životě máte, je základem hojnosti. Začněte tím, že oceníte hojnost, která vás obklopuje. Všimněte si pestrosti a dokonalosti života. Tepla slunečních paprsků na vaší pokožce, nádhery květů před květinářstvím, chuti šťavnatého ovoce nebo osvěžujících kapek letního deště.

Tím, že oceníte hojnost, která je všude kolem vás, probudíte hojnost ve svém nitru. Až se tak stane, nechte ji proudit ven. Když se usmějete na neznámého člověka, obdarujete ho energií hojnosti a stanete se dárcem. Opakovaně se ptejte sami sebe: „Můžu něco dát? Jak mohu být tomuto člověku, této situaci nápomocný?“

Pravdou je, že to, o čem si myslíte, že vám svět odpírá, ve skutečnosti odpíráte vy světu. Nedopřáváte to ostatním, protože v hloubi své duše si myslíte, že jste bezvýznamní a nemáte co nabídnout. Většina lidí si v podstatě o sobě myslí toto: „Jsem bezmocné malinké já, které nikdo nechápe.“ Toto od základu chybné vnímání sebe sama nepříznivě ovlivňuje všechny jejich vztahy.

Pokud dojem nedostatku, ať už peněz, uznání nebo lásky, přijmete za svůj,
budete vždy pociťovat nedostatek. Zkuste se několik týdnů řídit následující radou:
Kdykoliv budete mít pocit, že se vám něčeho nedostává, že vám lidé něco odpírají – chválu, uznání, pomoc, láskyplnou péči a podobně – dejte to vy jim. Že to nemáte? Tak se tvařte, že to máte, a ono to přijde samo.

Brzy potom, co začnete dávat, začnete také přijímat. Odliv podmiňuje příliv. To, o čem se domníváte, že vám svět odpírá, máte již dávno v sobě, ale dokud tomu nedovolíte proudit ven, neucítíte to.

K tomu, abyste se cítili bohatí, nepotřebujete vlastnit žádný majetek,
avšak, když se budete považovat za bohaté, věci k vám budou přicházet samy.

Hojnost přichází jen k těm, kteří ji už mají. Možná vám to přijde nespravedlivé, ale tak to vůbec není. Je to univerzální zákon. Bohatství a chudoba jsou vnitřní stavy, jež se projevují ve vnějším světě jako realita.

Eckhart Tolle: Nová Země

Sleduj nás na FB a neunikne ti žádný článek:

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..