Dvě indické komedie, které se nebojí zamýšlet nad dnešním fungování školství a náboženství

Co mají tyto dva Bollywoodské trháky společné? Stejné scénáristy (Rajkumar Hirani a Abhijat Joshi) a režiséra (Rajkumar Hirani). Také  v obou filmech hraje hlavní roli perfektního herec Aamir Khan, který umí skvěle zahrát komediální postavy, které dokonale umí sklouznout do jakékoliv emoční roviny a zanechají vás nezapomenutelný dojem. Oba filmy jsem viděl několikrát. Ale hlavním důvodem, proč jsou oba dva komediální filmy společně v jednom článku, je jejich úžasný společensko-filozofický přesah. Ani v jednom filmu se scénáristi nebáli takzvaně stouponout do vosího hnízda a poměrně otevřeně zdůraznit nedostatky nábožeství a školství pomocí satiry. Nevím do jaké míry jsou to nedostatky táhnoucí se už dlouho historií, nebo je to fenomén dnešní doby více než v minulosti… A navíc je příjemné se zamýšlet nad takovými „vážnými“ tématy s humorem a lehkostí. I když je pravdou, že v těchto filmech se nachází různé emoce.  Pojďme se tedy podívat (bez spoilerů), o co v kterém filmu jde.

P.K.

Z příběhu o mimozemšťanovi s odstátýma ušima, který se po potížích, jimž je vystaven při výsadku na Zemi, rozhodne hledat pomoc u samotného Boha, se stal dosud nejvýdělečnějším indickým filmem všech dob. Kromě množství humoru a obvyklých atrakcí bollywoodské produkce nabízí PK i satirický pohled na organizované náboženství a náboženské předsudky. (zdroj CSFD)

3 Idiots

Svěží komedie o dvou kamarádech (Fahran a Raju), kteří studují vysokou školu strojní. Fahran je tam z donucení a Raju, aby vytáhl svoji rodinu z bídy a částečně také kvůli otci. Do života jim vstoupí Rancho a tak jsou tři. Tři idioti, kteří neustále provádějí různé vtípky, aby upozornili na zatuchlost vysokého školství. Jejich protivník, profesor Virus, je ale pořád o krok napřed. Virova dcera Pia se zamiluje do Rancha a tak kolizí s profesorem jen přibude. (Zdroj CSFD)

Sleduj nás na FB a neunikne ti žádný článek:

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..