Dobré zprávy – Studie ukazuje, co může život v zelenější čtvrti udělat pro vaše zdraví

Kolik času trávíte v přírodě? Po přečtení článku se možná počet hodin zvýší. Jedná se totiž o další ze série článků, které nám ukazují kouzla přírody. Není to o tom, že bych nevěděl a necítil, jak čas v přírodě pozitivně působí na moji mysl, tělo a duši, ale věřím, že každá taková studie může některé lidi vést k zamyšlení, jak přistupovat zdravě ke svému životu. A hlavně tato studie poukazuje na to, jak velký smysl má zeleň i v městských oblastech. Tam může pár stromů a keřů udělat opravdový rozdíl.

Studie zvěřejněná v The Lancet Planetary Health Journal s názvem „Městská zeleň a úmrtnost v největších kanadských městech: studie národní kohorty“ ukazuje, jak prospěšný může být život v blízkosti přírody nebo přímo uvnitř přírody.

Pakliže jste někdy žili život v centru města i na předměstí plném zeleně, potom uznáte, že rozdíl je obrovský. Jistě víte, že život v přírodě je pro zdraví lepší, a to z pouhého faktu, že se cítíme lépe, když jsme venku.

Když máme chuť si prostě lehnout do trávy nebo se nadechnou čerstvého vzduchu, tak v rušném centru města není moc příležitostí. Všude okolo je ruch a spěch, a to dopadá na každého. A proto, pro okamžité ladění na příjemnější pocity, je dobré vyrazit alespoň do parku a poležet v trávě.

Nová studie prokázala, jak prospěšný může být život v blízkosti přírody nebo uvnitř přírody, protože život v zelenějším prostředí může skutečně snížit riziko předčasné smrti.

Vědci z University of New Brunswick shromáždili údaje o 1,3 milionu neimigratských kanadských dospělých žijících ve 30 největších městech v zemi. Analyzovaná data pocházejí z let 2001 – 2012 a vědci měřili množství zeleně kolem domů účastníků, od obřích stromů po malé keře.

Zjištění naznačují, že čím více lidí žije v oblastech se zelení, tím nižší riziko předčasné smrti jim hrozí.

„Má to mnohem větší účinek, než se myslím, že někdo z nás očekával,“ vysvětlil Dan Crouse, zdravotní geograf a hlavní autor studie.

Studie použila satelitní snímky a data k určení, kolik zeleně bylo přítomno v blízkosti domů účastníků studie. Poté, pomocí satelitů NASA, byla zeleni kolem každého domu přiřazena hodnota na stupnici od nuly do jedné. Nula znamená, že neexistovaly žádné rostliny a číslo jedna, že tam byla hojnost nebo úplné pokrytí zeleně.

Studie naznačuje, že při každém navýšení o 0,15 bodu přítomnosti zeleně u domu u účastníků došlo k 8% až 12% snížení rizika úmrtí. Důležité je vědět, že vědci brali v potaz i další faktory, jako je znečištění ovzduší, ale i po jejich odstranění stále existuje velké spojení mezí větším množství zeleně a nižší úmrtností.

Možnost, kterou nabízí tato studie je, že nemusíte žít v blízkosti konvenčního parku, abyste mohli využívat výhody zeleně. Ačkoli jsou parky zjevně úžasné, protože poskytují koncentrované množství zeleně, lidé mohou těžit z přírody jednoduše tím, že kolem svých domů mají stromy a jiné rostliny.

„To, co touhle studií ukazujeme, je opravdová důležitost mít stromy, kolem kterých žijí lidé,“ řekl Crouse.

Vědci neposkytují žádné vysvětlení, proč tato příčinná souvislost existuje, nicméně zdůrazňují důležitost svých zjištění.

„Tento prostor stále představuje nepřítomnost dopravních zácp, nepřítomnost hluku a znečištění z automobilů. A to má skutečný chladící účinek v městské oblasti,“ řekl Crouse. „Jen výhled na přírodu z okna … může být posilňující. Existuje mnoho způsobů, jak by zeleň mohla prospět vašemu zdraví.“

Pobyt v přírodě poskytuje nespočet výhod pro naše tělo a mysl, a jsem si jistý, že každý nás si tohle zakusil a pocítil na vlastní kůži. Vědci prokázali, že procházka v přírodě může doslova změnit chemii v mozku a učinit nás mnohem klidnější a šťastnější.

Není tedy přitažené za vlasy, že pouhé přiblížení k přírodě by nám mohlo prospět. Výzkum také naznačuje, že lidé v okolí s více zelení se věnují více cvičení nebo se snaží trávit více času v přírodě.

Lidé, kteří žijí v rušných městech k tomu mají své důvody a možná je jeden z nich, že si nedokážou představit žít sami uprostřed lesa. Ale to neznamená, že nemohou být v kontaktu s přírodou.

I když člověk nežije v blízkosti zeleně, tento výzkum je připomínkou, že je důležité trávit čas venku. Vyrazit někam na výlet za přírodou a tím si zlepšovat zdraví.

Zdroje: Collective-evolution.com, obrázek / stocksnap.io

Sleduj nás na FB a neunikne ti žádný článek:

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..