Dobré zprávy – Plastová láhev vyrobená z rostlin se rozloží za pouhý rok

Někteří se snaží čistit oceány od plastového odpadu, jiné se vrhli na úklid pláží. A také existuje společnost, která se snaží ukončit používání plastových láhví, které se rozkládají stovky let a jejich recyklace není dostatečná. Nizozemská společnost se snaží vytvořit alternativu založenou na rostlinné bázi, a která se rozloží za pouhý jeden rok.

Avantium, biochemická společnost v Nizozemsku, hledá prostředky na nový projekt, který využije udržitelně pěstované plodiny na tvorbu rostlinného plastu. Tato technologie už získala pozornost velkých korporací, které vážně uvažují o jejím využití v budoucnu.

Například firma Calrsberg doufá, že bude svoje pivo prodávat v kartonové láhvi lemované vnitřní vrstvou rostlinného plastu. Avantium zveřejnil na Instagramu obrázek papírové láhve od Calrsbergu, který můžete vidět na fotografii v tomto článku.

„Papírová láhev ukazuje, jak můžeme spolu s partnery využít inovace, abychom pomohli vytvářet obaly pro cirkulační a udržitelnou budoucnost,“ uvedl Marcel Lubben generální ředitel Avantium

Přechod k rostlinnému platu z udržitelných zdrojů by znamenal u velkých korporací, tedy u největších znečišťovatelů plasty na světě, významný krok kupředu.

Miliony plastových výrobků po celém světě jsou derivovány z olejů, které nabízejí komplexní uspořádání atomů, které lze manipulovat a přeskupovat, aby se dali vyrábět plasty různé pevnosti, tuhosti a průhlednosti. A jejich výroba je tak levná, což znamená, že je často mnohem dražší je recyklovat než vyrobit nové. A veškerý plast vyrobený takto z olejů se rozkládá stovky let.

Každoročně se z fosilních paliv vyrobí přibližně 300 milionů tun plastů, což je obrovskou a neudržitelnou zátěží pro planetu.

Výrobci nápojů nesouhlasili s tím upozadit zisky, když to znamená investovat do udržitelné alternativy k plastům získaným z fosilních paliv. To se však může změnit s novou technologií Avantium. Společnost říká: „Našli jsme způsoby, jak začít s rostlinnými cukry a přeměnit je na plast, který je schopen být u sycených nápojů, jako jsou soda a pivo, ale který se také rozpadne za pouhý rok v kompostéru nebo za tři roky, pokud je vystaven přírodním živlům,“ uvádí CleanTechnica.

 

„Tento plast má velmi atraktivní údaje o udržitelnosti, protože nepoužívá fosilní paliva a lze jej recyklovat – ale také v přírodě by se rozkládal mnohem rychleji než běžné plasty,“ řekl Tom van Aken, generální ředitel Avantium

Van Aken také řekl, že doufá ve velké investice v roce 2020 do závodů na výrobu bioplastů. Projekt i v nynější situaci pokračuje a ukáže další navázané partnerství s dalšími společnostmi v oblasti potravin a nápojů koncem tohoto léta. A věří se, že v roce 2023 bude produkt v regálech.

V počáteční fází se vyprodukuje asi 5 000 tun plastu za použití cukrů z kukuřice, pšenice nebo řepy. Poté se vyhodnotí, jak zákazníci reagují na nové láhve. Avantium však očekává, že jeho výroba a rozsah výrazně poroste s rostoucí poptávkou po udržitelných plastech.

Ruku v ruce s rozumnou spotřebou mohou být takovéto projekty cestou k udržitelnému životu člověka na planetě Zemi.

Zdroj: WakingTimes.com

Sleduj nás na FB a neunikne ti žádný článek:

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..