Dobré zprávy – Na thajských plážích je největší počet želvích hnízd za poslední dvě desetiletí

Aktuální situace prospívá přírodě. Z pláží v Thajsku zmizeli turisté a na ochránce přírody čekalo překvapení. Objevili největší množství vzácných žel zvaných kožatky za poslední dvě desetiletí. Kožatka velká patří v Thajsku mezi ohrožené druhy a tak působí velkou radost, že tato největší želva na světě se těší většímu klidu pro její život.

„Jedenáct želvích hnízd, která jsme od konce listopadu objevili, jsou největším počtem za 20 let,“ uvedl Kongkiat Kittivatanavong, ředitel centra mořské biologie na turisticky oblíbeném ostrově Pchúket .

Možná se může zdát, že se jedná o malý počet. Ale v jednom hnízdě může být až 110 vajec, ze kterých se po cca 60 dnes vylíhnou mláďata. A kožatkám, kterým se podaří dosáhnout dospělého věku, může dorůst krunýř až 2,13 metru a mohou dosáhnout váhy až 700 kilogramů. Takže naši planetu bude obývat zase více takovýchto krásných a velkolepých živočichů.

Kožatky velké kladou vejce na tichých, opuštěných a temných místech. Ale velké počty turistů takovéto oblasti želvám zabrali. Také pytláci vajíčka z hnízd vykrádají. Opatření vlády mají neblahý dopad na průmysl, turismus atd. Avšak želvy a další divoká zvířata začínají více nabírat dech a těší se většímu klidu a volnosti.

Zdroje: Ekolist.cz, obrázek / Pexels.com

Sleduj nás na FB a neunikne ti žádný článek:

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..