Dobré zprávy – Co dokáže jeden člověk za 10 let? Vysadit 152 milionů stromů

Haidar el Ali, který kdysi sloužil jako ministr životního prostředí Senegalu, vedl jeden z největších projektů zalesňování, jaké kdy svět viděl. Úspěšně vysadil 152 milionů mangrovových pupenů v Casamance Delta v Senegalu. Stromy sázel od roku 2009 a úspěch tohoto projektu ukazuje, co dokáže zapříčinit jeden člověk.

„Čerpám z toho velké uspokojení. Jsem připraven to dělat každý den, celý večer, po celý svůj život.“

Lesy jsou jedním velmi využívaných míst naší planety a za jejich ničení je zodpovědná řada průmyslových odvětví. Například zemědělství zaměřené na zvířata zapříčiňuje velkou většinu amazonského odlesňování. Je spojeno se 75 % odlesňování v brazilském amazonském deštném pralese. Téměř třetina dosavadní ztráty biologické rozmanitosti byla spojena se zemědělstvím zvířat. Některé odhady ukazují, že 27 % (více než čtvrtina) amazonského biomu bude do roku 2030 bez stromů, pokud bude pokračovat současná míra odlesňování.

Odlesňování má zásadní dopady na harmonické fungování planety, trápí to celý náš svět, ale je to něco, co lze vyřešit, protože jako lidská rasa máme velký potenciál zahájit rozsáhlé výsadby stromů a zahájit zalesňování. A tento příběh ze Senegalu je toho velmi dobrý příkladem. Takto můžeme napomoci naší planetě v regeneraci její přírodní krásy.

V rozhovoru pro BBC Haidar popsal, jak byl původní mangrovový les v jižním Seneglu narušen v 80. a 90. letech, když stát začal stavět silnice kvůli kterým se odkloňovaly nebo zastavily toky řek. „V té době samozřejmě neexistovaly žádné studie dopadů na životní prostředí.“

Dále popisuje v rozhovoru, jak dřevorubci vyčistili mangrovy a dodává, že v důsledku toho nakonec sůl z mořské vody a otravy z okolí rýžových polí byli výsledkem poničení. To opravdu muselo vést lidi k zamyšlení, jak nahradit to, co bylo ztraceno.

Lidská rasa má obrovské množství potenciálu a zdrojů. Občas to však není vidět. Politici a mainstreamová média často pouze mluví a zdá se, že to je všechno, co umíme. A realizace skutečných řešení jsou nikde. Ale pak jsou lidé jako Ali, kteří dělají věci, aniž by měli přístup ke zdrojů, ke kterým mají přístup naše elity. Pokud jeden muž dokáže vytvořit takto velký projekt, jako je toto, představme si, jak to bude vypadat až lidstvo využije svůj potenciál ve větší míře. Tedy až se spojí všechny zdroje, které opravdu máme. Lépe řečeno až se zdroje, které jsou nyní u nejbohatší lidí na světe nasměřují do pravdu smysluplných projektů jako je například tento.

Planeta má sama o sobě neuvěřitelné regenerační schopnosti, takže ve chvíli, kdy bychom je podpořili i svým lidským potenciálem a zdroji, tak by se příroda mohla obnovit až překvapivě rychle.

Zdroje: Collective-evolution.com, obrázek / 2008 photo of Haidar by Serigne Diagne

Sleduj nás na FB a neunikne ti žádný článek:

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..