Dobré zprávy – Chceme podpořit včely? Nechme pampelišky na jaře volně růst

Pokud chceme podpořit růst populace včel, tak je tu příležitost v podobě pěstování lásky k plevelu. A tedy na jaře nechat pampelišky volně růst.

Jane Memmott (prezidentka nejstarší ekologické společnosti na světě) připomíná, že žití v harmonii s přírodou může být tak jednoduchá věc, jako například udržovat přátelského ducha vůči opylovačům.

Profesorka University of Bristol přiznala, že při sekání trávníku se vyhýbá pampeliškám a blatouchům, protože:

„Nemůžete osobně pomáhat tygrům, velrybám a slonům, ale opravdu můžete udělat něco pro hmyz, ptáky a rostliny, kterou jsou pro vás místní…“

 

„Zamyslete se, co jste měli na snídani,… Dýňová semínka ve vašem müsli, jablka, všechno jako marmeláda ve vašem toastu, nebo dokonce kávová zrna a čajové lístky, z nichž se skládá váš ranní šálek čaje – všechny tyto produkty spoléhají na opylovače, aby přežily a prosperovaly.“

Ať už máte komunitní pozemek, balkonovou zahradu, přední či zadní zahradu a trávník, nebo prostě květináče. Výběr rostlin, které tvoří to vaše místo, může mít vliv na vaši místní ekologii.

Memmott vysvětluje několik obecných pravidel pro výsadbu opylovačů – jmenovitě, že člověk by se měl „naučit milovat plevele“, vyhýbat se výsadbě příliš mnoha květin s perfektními rysy, které soustředí příliš mnoho energie na výrobu okvětních lístků, a ne dost na výrobu nektaru a pylu.

Říká, že každá rostlina s nektarovými a pylovými částmi, kterou můžete vidět bez stáhnutí okvětních lístků, znamená, že ji opylující vidí a také používá. „Pampelišky jsou fantastické pro začátečníky…“

Interakce s ekologií v každodenní živote je věcí, která může prospět i lidem. Existuje hromada vědeckých důkazů, které podporují tvrzení, že pokud jednáte dobročinně vůči přírodě, mnohokrát vám to vrátí. Například rozsáhlá studie zjistila, že lidé, kteří nejméně 120 minut týdně navštěvují přírodní prostředí – například městské parky, lesy a pláže, mají mnohem větší pravděpodobnost dobrého zdraví a vyšší psychické pohody. Další studie zjistila, že sebevědomí, nálada a důvěra se zlepšily a některé velmi významně.

Když shrneme zjištění od Wildlifetrusts.org, tak přítomnost v různých přírodních prostředích od místnosti s několika pokojovými rostlinami po syrovou divočinu může vést ke snížení stresu a úzkosti, zlepšení pohody a nálady, zlepšení imunity, pozornosti a fyzické zdatnosti, zmírnění příznaků ADHD u dětí a dokonce i trestné činnosti.

Zdroje: goodnewsnetwork.org, obrázek / freestockphotos.biz

Sleduj nás na FB a neunikne ti žádný článek:

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..