Čtyři dohody – jeden z nejoblíbenějších nástrojů pozitivní přeměny našeho myšlení

Don Miguel Ruiz napsal jednu z nejprodávanějších New Age knih na světě. Oblíbená je díky tomu, že je její sdělení jasné a využití v běžném životě jednoduché. A tak nějak tyto věci rezonují s vnitřním nastavením každého z nás. A kdo je vlastně autorem knihy Čtyři dohody? Don Miguel Ruiz je nagual (něco jako šaman) z rytířské rodu Orlů. A rozhodl se navrátit toltéckou moudrost lidem. Snaží se tak činit i pomocí této knihy.

Pojďme si ještě něco málo říci k tomu kdo byli Toltékové. Z pohledu atropologů se jedná národ či rasu. Ale jak o nich hovoří Don Miguel Ruiz v úvodech svých knih, tak se jedná ve skutečnosti o vědce a umělce, kteří v minulosti založili společnost, která se zabývala a zkoumala duchovní vědomosti a udržovala tradici svých předků. Jejich mistři a žáci se shromáždili v minulosti v Teotihuacanu, ve městě nedaleko Mexico City. Bohužel díky expanzi Evropanů a zneužívání jejich znalostí, se Toltékové byli nuceni vzdát svého učení a obydlí. Ale díky tajnému ukrývání znalostí něktrými z nich se řada moudrosti dochovala. A Don Miguel Ruiz se s námi o tuto moudrost dělí v jeho knihách. Jako je třeba právě kniha Čtyři dohody.

V Česku jsou čtyři dohou tolik populární ještě díky divadelnímu představení Jaroslava Duška Čtyři dohody, které už mnoho let hraje a vyprodává po celé ČR a v divadle Lávka.

Čtyři dohody (nástroje transformace hlasu v naší hlavě/naší mysli):

1.Volte svá slova uváženě – nikdy nepoužívej moc slova proti sobě

2.Neberte si nic osobně – protože ostatní Vám vyprávějí pouze svůj příběh

3.Nedělejte ukvapené závěry – než začnete vytvářet příběh ve své hlavě, nezapomínejte klást otázky, aby tento příběh nebyl založený pouze na domněnkách

4.Dělejte to nejlepší, co můžete – když děláte to nejlepší, co můžete, hlas ve vaší hlavě Vás nemůže kritizovat (dělejte všechno nejlépe jak umíte, ale NE lépe. To by Vás potom vyčerpávalo. Jak zní replika ve hře Čtyři dohody)

Tady je seznam 4 dohod s krátkým popisem. Doporučuj přečíst přímo knihu, kde jsou jednotlivé dohody rozebrány podrobně (k čemu slouží, jak je používat, …). Kniha je velice čtivá, srozumitelná ve svém sdělení a zábavná. Lze ji přečíst jedním dechem za odpoledne. Další možností je navštívit představení Jaroslava Duška Čtyři Dohody, kde podává a vysvětluje jednotlivé dohody svým osobitým a zábavným způsobem.

Sleduj nás na FB a neunikne ti žádný článek:

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..