Chronos a Kairos – Jak určovali starověcí Řekové, kdy je ten správný čas konat?

V tomhle životě máme každý daný čas, který prožijeme. A jak lidé v naší civilizaci vnímají čas? Čistě jako chronologický běh událostí od narození do smrti. Je ho málo, nestíháme, čas jsou peníze, investujeme množství času na vydělávání peněz a do práce. Otázkou je z jakého důvodu nevěnujeme čas skutečným hodnotám a hezkému životu.

Čas jsou peníze je naše aktuální mantra, ale proč se mezi lidmi neříká například čas je radost, čas je dar, čas je příležitost, atd.? Tedy smysluplně využívat čas, který máme k dispozici. Jeho množství je omezené a to bychom měli mít na paměti při jeho prožívání, abychom s ním nakládali skutečně vědomě.

Starověcí Řekové vnímali čas dvojí optikou a to jako Chronos a Kairos. Chronost je vládce času určovaného hodinami, kalendářem, přesně definovaný. Ale Kairos lze vnímat jako čas vhodný pro určitou událost. Umění žít pak spočívá ve schopnosti dát každému z nich v životě to správné a přiměřené místo.

Chronos (například tohle je potřeba vykonat dnes v 17 hodin). Nakládáním a vnímáním času se zabývá řada témat z oblasti time managementu. Spočívá to ve správném plánování a určování, kdy a co je potřeba vykonat. Tedy stanovit si dobrý řád ve svém životě, který nám dovolí spokojený život. Ale není to jen o tomto, je vhodné vpustit si do života Kairos…

Kairos (například v tuhle dobu je vhodné sklízet úrodu, jelikož je teď správný čas). Je čas sklidit úrodu brambor, protože jsou již zralé na to sklízet. Mohli bychom sklidit úrod brambor v předem dohodnutý čas, ale nikdo nám nezaručí že v tento čas bude úroda skutečně zralá. Je dobrý čas se jít dnes projít do lesa, máme na to čas a je krásné počasí. Je to vhodný čas, který nám ukazuje, že je něco potřeba vykonat, aniž by bylo dopředu známo nebo přesně určeno. Je to přibližně dáno například cykličností událostí, ale nikoliv pevně stanoveno.

Vhodné porovnání je například doba vaření špaget. Z pohledu chronos je na obalu uvedených 8 min a tak je vaříme 8 minut. Z pohledu kairos, bychom je vařili, tak dlouho až by byly hotové, tedy bychom neměřili čas, ale například zjistili jejich ochutnáním, že jsou hotové. Ale určitě tohle neukazuje, že jedno vnímání času je dobré a druhé špatné, člověk by měl být otevřený vnímání oběma způsoby.

Pokud hledáte inspiraci, jak se odhodlat k tomu věnovat svůj čas věcem, která mají smysl. Nabízím zde 5 věcí, kterých lidé nejvíce litují před smrtí, že je nevykonávali:

  • Škoda, že jsem neměl kuráž žít podle svého a ne tak, jak ode mě očekávali ostatní

  • Neměl jsem pracovat tak tvrdě

  • Škoda, že jsem neměl dost kuráže, abych dal najevo své city

  • Škoda, že jsem nezůstal ve spojení se svými přáteli

  • Škoda, že jsem si nedovolil být šťastnější

(Zdroj: kniha Čeho před smrtí nejvíce litujeme, Bronnie Ware)

Více o této knize najdete v článku zde:

Pět věcí, kterých před smrtí nejvíce litujeme

Ještě jednou si zopakujme, jak starověcí Řekové vnímali čas.

V řečtině existují dvě označení pro náš čas. Starověcí Řekové rozlišovali Chronos a Kairos. Chronos se užíval v případě, kdy se jednalo o přesné určení času: „Kolik je hodin?“. Kairos pak pro neurčité časové období, které závisí na jiných podmínkách: „Už je čas otrhat hrušky?“.

Investujme náš čas maximálně do smysluplných a duši naplňujících aktivit. Máme ho omezené množství.

Vnímejme a zkusme se lépe naciťovat na to, kdy je vhodné některé činnosti vykonat. Netlačme na to, aby se některé věci děly dříve než je vhodné, nebo naopak nepromeškejme vhodný čas na vhodnou příležitost vykonat určité věci. Pokud na něco nejsme připraveni, nebo danou věc není možné ani vykonat správně, může to dopadnou zklamáním. A pokud nějakou příležitost promeškáme, například kvůli strachu či lenosti, tak už tak dobrá příležitost znovu nemusí nastat.

Základem času je přítomný okamžik, tedy jediný čas, kdy můžeme reálně něco vykonat. Nemůžeme nic udělat v minulosti ani budoucnosti. Takže v přítomnosti musíme být schopni vyhodnotit a cítit, co je teď vhodné vykonat či nevykonat. A nápomocným nám v tomhle může být i život v přítomnosti s vnímáním dimenzí Chronos a Kairos.

Zdroj: fotografie / stocksnap.io

Sleduj nás na FB a neunikne ti žádný článek:

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..