„Bylo to jako studená sprcha“ – ledová sprcha a její mystická hloubka

V mnoha zemích světa, naše není výjimkou, se často používá slovní spojení „Bylo to jako studená sprcha“. A má to dva významy:

1.Byl to šok

2.Něco silného se mi právě stalo a odhalilo mi to nové poznání

Druhý význam je mnohem hlubší. Nejde v něm tolik o to, co se člověku stalo, ale co mu to odhalilo za poznání.

Představa studené vody má kořeny v lidské povědomí jako synonymum pro spojení s objektivnější a ryzí realitou, která může být někdy bolestivá. Studená je spojena s myšlenkou probuzení a objevení něčeho skrytého.

Skvělým příkladem je ranní umytí obličeje studenou vodou. I tohle můžeme považovat za rituál a symbol, který v nás probudí vnímání aktuální reality, kdy potřebujeme studenou vodou umýt z očí spánek. Také v dnešní době se čím dál víc lidí vrací ke koupání v divoké přírodě. A lidé tam nechodí pouze pro pobyt v překrásné a autentické přírodě, ale také pro studenou koupel, která ve spojení v ryzí přírodou vede k opravdovému prožitku tady a teď.

My moderní lidé, kteří jsme často ztratili propojení s našimi kořeny, se takto vracíme k původním rituálům, aniž bychom to takto pojmenovávali. Ve skutečnosti koupání v přírodě ve studené vodě má hluboký mytologický základ známí jako „Fontána mládí“. Tento mýtus je obsažen v řadě středověkých příběhů, které popisují, jak člověk vejde do vody a vyjde změněný.

Povaha této změny se odráží v dnešním otužování/koupání v přírodních vodách. Lidé se navrací z takovéhoto koupání klidní, šťastní, propojení s realitou a schopností být tady a teď. Jednoduše nás musí změnit tato zkušenost. A nejde o nějaké intelektuální poznání na úrovni mysli, ale o aktivaci paměti našeho těla, jednotlivých buněk. Chlad připomněl buňkám toto vědění a vede nás, abychom využili tyto skryté schopnosti a vědomosti. Prostě se naše tělo otevře životu.

Tohle je návrat k jazyku, kterému rozumí každý. Je to návrat k výrokům o probuzení. Není to jen tom být v pozoru a mít oči otevřené, abychom byli schopní skutečně prožívat přítomný okamžik. Ale má to dopad na naše buňky, které naplno mohou rozvinou a otevřít svůj potenciál. Protože, když jsou otevřené naše buňky a tedy opravdu na živu, mohou se proměnit a skutečně pohybovat, plynout a odhalit nekonečno. 

Máme tento nástroj každý doma…studená sprcha. Zima jako odhalující síla. Mystický talisman, kterým si mohou lidé vždy rozpomenout a probudit se.

Zdroje: wimhof.com, fotografie / stocksnap.io

Sleduj nás na FB a neunikne ti žádný článek:

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..