Bruce Lipton – Epigenetika – „jde o prostředí, ty hlupáku“

Bruce Lipton je americký biolog, vědec, univerzitní pedagog, autor několika bestsellerů a odborných článků. Pořádá přednášky a chodí do diskuzních pořadů sdělovat svoje myšlenky. Většina lidí ho zná hlavě kvůli jeho výzkumům týkajících se genetiky a možnosti ovlivňování genů a DNA pomocí našeho myšlení a zaměření naší mysli (pozornosti). Bruce Lipton tvrdí, že je možné ovlivnit, která naše genetická informace se stane aktivní a která zůstane neaktivní (pasivní). A taky nabízí řadu postupů, jak je možné tuto genetickou informaci změnit (přeprogramovat). Bruce Lipton je tedy průkopníkem v oboru Epigenetika. Nad podobným fungováním buněk se poprvé zamyslel na pláži na Hawaii, kde té doby učil. Té noci jakoby procitnul a zjistil, že buněčnou biologii učil celou dobu obráceně. 😀

Zásadní roli v tom jaké naše geny budou aktivní podle Bruce Liptona hraje naše podvědomí a podvědomé programy, které existují v našem podvědomí. V podvědomí máme od dětsví nahráno mnoho programů od rodičů, z televize, ze školy, od společnosti, za našich prožitků a zážitků atd. A tyto programy pak podvědomě řídí/určují jaký bude náš život, naše chování a prožívání/vnímání situací. Jestliže se nám náš život nelíbí, potom musíme změnit svoje podvědomé návyky/programy.

Dr. Bruce Lipton již v roce 1982 zkoumal principy kvantové fyziky a jejich vlivu na to, jak buňky přijímají informace. Tedy propojil dva obory, které v té době nikdo nespojoval. A došel k závěru, že náš život a zdraví zdaleka neřídí naše geny. A toto zjištění se stalo základem oboru Epigentika. V té době tohle tvrzení stálo v rozporu s bežným vědeckým názorem, který zněl DNA: tajemství života rozluštěno. Nějak tak zněl novinový článek, když byl objeven a rozluštěn kód DNA.

Co je to Epigenetika?

Epigenetika vědní obor, který se zabývá faktory ovlivňujícími tzv. genovou expresi, tedy tím, které geny se aktivně zapojí do procesu řízení buněčného vývoje. Jednoduše řečeno v našich buňkách se ze všech přítomných genů v určitý okamžik některé geny aktivují (zapnou) a některé naopak deaktivují (vypnout). Epigenetika studuje vlivy a faktory, které naše jednotlivé geny aktivují (zapnou). Bylo vyzkoumáno, že podíl aktivních genů, které se zapojují do procesu tvorby nových bílkovin, činí pouhých 5–6 % z celého genofondu. Vidíme, že není rozhodující počet genů, ale to, které geny jsou v našem těle aktivní (zapnuté).

Kniha Biologie Víry

Převratná a úžasná kniha, která získala i některá ocenění (jako například nejlepší kniha z oblasti vědy (USA Book News). Kniha Biologie víry rozebírá vědecky Epigenetiku, ale zároveň je obohacena o životní zkušenosti Bruce Liptona. Takže jakým způsobem lze poznatky z vědního oboru Epigenetika využít v bežném každodenním životě. Tedy jednoduše řečeno, jakým způsobem si co nejvíce aktivovat geny, které nám budou prospívat. Samořejmě Bruce Lipton si těmito poznatky velice zlepšil svoje zdraví, psychiku a celkově svůj život. Kniha vysvětluje vědecké poznatky krásně a jednoduše, aby i lidé neznalí buněčné biologie, pochopili tento obor. Je velice cené u této knihy, že slouží pro širokou veřejnost.

„Jde o prostředí, ty hlupáku“

Nadpis článku není v žádné případě urážkou lidí, kteří tuhle věc nevědí. Nebo neslyšeli o vědním oboru Epigenetika. Ale je to parafráze z knihy Bruce Liptona na větu šéfa prezidetské kampaně Billa Clintona. James Carville učinil výrok „Jde o ekonomiku, ty hlupáku“. Což byla mantra prezidentských voleb v roce 1992. A Bruce Lipton říká, že by bylo dobře, kdyby buneční biologové vyrukovali s heslem „Jde o prostředí, ty hlupáku“. Jak vyplívá z podstaty Epigenetiky, tak máme svoje zdraví a štěstí z velké části ve svých rukou, jde jen o to jaké prostředí našim buňkám poskytneme. Prostředím v širším slova smyslu. Tedy jakým způsobem myslíme, co jíme, z jakými lidmi se stýkáme, zda sportujeme, co čteme za zprávy, jakou hudbu posloucháme, jaké programy si tedy pouštíme do podvědomí atd. (Jednoduše náš životní styl). Jak Bruce píše ve své knize: „Ačkoliv to tak nevypadalo, nakonec jsem si uvědomil, že tato rada je klíčová pro pochopení povahy života. Znovu a znovu jsem se setkával s moudrostí Irvovy rady. Když jsem svým buňkám poskytl zdravé prostředí, prosperovaly. Jakmile nebylo prostředí optimální, stagnovaly. Když jsem však prostředí uzpůsobil, ty „nemocné“ buňky znovu ožili.“

Knihu si sami přečtěte jestli Vás tato oblast vědy zaujala, její pochopení a využití těchto objevů v našich životech může mít velmi pozitivní důsledek na náš život (zdravotní, psychický a duševní stav).

Seznamte se z Brucem Liptonem na Youtube, kde má řadu videí. Skvěle hovoří o tomto tématu a oblasti, kde udělal úžasné objevy.

na Youtube najdete mnohem více videí s Dr. Bruce Liptonem 🙂

Člověkem, který využívá v praxi poznatky z Epigenetiky v ČR. A jeho přednášky obsahují i poznatky z této oblasti vědy. Je mladý lékař MUDr. Jan Vojáček. Doporučuji se podívat i na jeho rozhovory a přednášky.

Např.

Zdroje: jogadnes.cz, brucelipton.cz, kniha Biologie víry

Sleduj nás na FB a neunikne ti žádný článek:

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..