Blíží se Vánoce – jak si je více užít díky minimalismu?

Vánoce nám klepou na dveře…

Naše společná planeta trpí konzumním životem lidí. Vánoce jsou jeden ze svátků, ze kterého se postupně vytrácí veškerá podstata. Vánoce jsou za dveřmi. Místo pravého vánočního svátku se často jedná o prchavé naplnění štěstí v podobě nákupu hmotných věcí, které stejně nepotřebujeme. Vše, na čem záleží je naplnění byznys plánů firem, které si z Vánoc udělaly komerční a marketingovou záležitost. Samozřejmě bez souhlasu konzumní společnosti a konzumně založených jedinců by to nešlo. Ale co to tenhle rok změnit? Navrátit se k podstatě svátků, a to nemyslím pouze v křesťanském slova smyslu. Ale zaměřit se na setkání s blízkým, na čas odpočinku, radosti, oslav a rozjímání. Co takhle si ušetřit předvánoční shon, stres, starosti, peníze a čas? Jde to! Stačí k tomu přistoupit více vědomě a minimalisticky.

Kup mi něco, co nepotřebuji. Já pro tebe mám taky něco, co nepotřebuješ. Aneb jdeme všichni nakupovat ft. byznys zvítězil nad tradicemi.

Často již druhý den nemáme radost z věcí, které jsme dostali. Za dalších pár dní už bychom se museli zamýšlet, co vlastně jsme to na Vánoce dostali. Prchavé štěstí z dárků je ta tam, a to zejména z těch hmotných nakoupených v konzumních prodejnách plných lidí.

Ale tohle je v nás pěstováno odmala, v rodinách a školách. Rodiče nám říkají, ať jednoduše napíšeme Ježíškovi a ten nám ty dárky přinese. Přece takhle je to snadné. Na základní školách si často děti dávají dárky mezi sebou a to přesto, že neví ani u koho dárek skončí, takže vlastně jde o to koupit a přinést nějakou hmotnou věc, u které je malá pravděpodobnost, že se trefíme do potřeb našeho spolužáka. A po návratu do školy po Vánocích, se nás učitelé často ptali pouze na to, ať každý z nás řekne, z jakého dárku měl největší radost. Samozřejmě to nechci generalizovat a určitě se to mění, ale moje zkušenost ze základní školy je taková. Ale málokdy se ve škole dostávala na rozebírání pravé podstaty Vánoc a svátků.

Naše zarytá představa je, že musíme dát dárek každému, abychom náhodou nevypadali špatně a druhým to nebylo líto. Přece oni nám taky dají dárek a jak bychom poté vypadali…

Často vlastně ani netušíme, co dát druhému. Jak často se nám stává, že musíme týdny přemýšlet, co tomu druhému dát. Přece kdybychom věděli, co ten druhý skutečně potřebuje, tak není o čem přemýšlet.

Většinou to nebývá tak, že by člověk čekal celý rok na štědrý den, než si koupí knihu, po které touží, nebo sandále na léto. Prostě si je koupím, protože je chce nebo potřebuje v daný okamžik. Takže vánoční dárek musíme skutečně vymýšlet, protože obdarovaný nemá žádnou akutní potřebu nějaké věci…

A kolikrát se stalo, že jsme někomu dali opravdu nevhodný dar, to už vážně nedává žádný smysl…

Prostě nepodlehnout reklamám a okolí

Já vím, představa komerčních Vánoc a drahých dárků je v nás opravdu hluboko zarytá. Přece jenom marketingové společnosti tohle umí a společnost si tuhle konzumní mantru omývá dokola už docela dlouho.

Ale ono se stačí zastavit, zamyslet a říct prosté ne. Já to chci letos prožít jinak a nedám na marketingové sdělení v televizích, časopisech a dalších reklamách. Jejich představa Vánoc, kterou nám prezentují, je založená čistě na jejich potřebách zisku. Tam o nějaké altruistické šíření vánočních hodnot nejde.

Často na nás působí také okolí a rodina, ale proč nebýt ten odvážný a kreativní, který zaseje semínko změny? Přece to je skvělý pocit a mise, kterou bychom si mohli stanovit již tyto Vánoce. 🙂

Vánoce nejsou o dárcích!

Tradice pochází až z 19. století, ale dle mých informací se Ježíšek narodil o dost dříve. 😀 A jeho narození se slaví také delší dobu. Takže darování dárků není spjato s tímto svátkem po celou dobu, ale překvapivě pouze krátký čas.

Stojí nás to čas a peníze

Kdo má rád předvánoční shon? Kdo rád stojí fronty v obchodech? Pro mě je to snad jedna z nejhorším představ 😀 A pokud Vánoce pojmeme více minimalisticky a tradičně, těmto nesmyslným frontám v obchodech se s radostí můžeme vyhnout. A ušetřený čas můžeme věnovat blízkým a jiným aktivitám, které si můžeme dopřát v období volna. Ale jakoby nám tato představa v naším uspěchané době připadala až nesmyslná nebo z jiného světa. 😀

Další skvělým aspektem minimalistických Vánoc je ušetření peněz, které neutratíme za dárky, které nikdo nepotřebuje. Vždyť kolik rodin v Česku se kvůli Vánocům dokonce zadlužuje, a to jen proto, aby naplnili konzumní tradice. To vědomě uvažující člověk musí vnímat s úsměvem. Na tohle bychom jako homo economicus přece jenom mohli slyšet „ušetříme peníze“ 😀

Ale tak to by přece nebyli Vánoce 🙁

Znovu opakuji, drahé dárky nejsou ničím tradičním. A utrácení za další nesmyslné věci spojené s Vánocemi, jako například nadbytek jídla, z kterého je nám potom těžko a stejně zbytky vyhodíme. Stromek, který je zbytečně pokácený pro náš rozmar atd. Vánoce jsou období klidného setkání s našimi blízkými a sdílení radosti, lásky s nimi. A užívání si zimního období. V křesťanské tradici jde o svátek narození Ježíše Krista. Svátku předchází advent a Štědrý den jako příprava na samotný svátek. A následuje doba vánoční.

Co způsobují konzumní Vánoce za problémy?

Příroda – pokácíme nesmyslné množství stromů a nakoupíme řadu hmotných věcí, a to má svoji daň, kterou zaplatíme ničením naší planety. Planety, která nám dopřává vše, co potřebujeme k životu. A tohle je naše poděkování planetě.

Stres a dluhy – stres s nestíhání, stres s čekání ve frontách, stres z nenaplnění konzumních přání, a to vše nám reálně způsobuje psychické potíže. Místo toho, abychom načerpali o svátcích energii a pozitivní náladu, se více těšíme až tohle šílenství skončí. Řada lidí si o svátcích vytvoří dluhy, které pak splácí celý rok.

Přepracovanost a nedostatek času – potřebujeme toho tolik nakoupit a udělat, že se to vlastně nedá v klidu stihnout. A proč vlastně? Při hlubším zamyšlení tento důvod nenalezneme. Proč těchto „povinností“ o Vánocích nemít méně a radosti a času stráveného v poklidu s blízkými naopak více?

Dá se to i jinak? 

Přistupujme k Vánocům vědomě…Stačí opravdu málo ke štěstí. Vždyť přece „pouhé“ užívání si přítomnosti blízkých, a čas na další radosti spojené se zimním obdobím, nás musí naplňovat radostí.

Nezapomínejme věnovat čas blízkým, ale také sobě. Je to čas, kdy se můžeme v klidu zamyslet a věnovat se na vnitřní práci na sobě. Zjednodušeně řešeno na svém osobní rozvoji v klidu, v meditaci. Tato práce na našem vnitřním světě a světle, a to v jakékoliv podobě, se nám vždy vyplatí.

Procházky v zimní krajinou, návštěva kostela, pouhé rozjímání, stavění sněhuláka, zimní sporty a mnohé další aktivity spojené s tímto obdobím si můžeme s radostí vychutnat.

A klíčové je nedát na marketing, na rady ostatních, ani na tento článek, to jsou jen slova…skutečné umění je si užít vánoční svátky s radostí, a to pro každého může znamenat něco jiného. Takže umění Vánoc spočívá v prožití svátků ve skutečném souladu se svojí duší, ať to pro Vás znamená cokoliv. Rady ostatních jsou jen řeči, pokud to nechceme, tak to uskutečnit nemusíme. A to i když nás k tomu nabádá marketing, okolí, rodina, či naše naučené programy…

Takže to vypadá na žádné dary, jinak to nebudou šťastné a minimalistické Vánoce…

To je typické uvažování člověka v naší společnosti. Buď je to tak, nebo tak. Černá nebo bílá. Nic mezi tím. Ale obdarovat lidi můžeme pouhou naší přítomností. Můžeme jim darovat nějaký zážitkový dárek. Můžeme druhému něco vyrobit. Nebo koupit dar, který obdarovaný opravdu potřebuje. Nebo dát blízkých prosté objetí a naši pozornost, naslouchat druhému, to jsou prožitky, které se nám přes rok často nedostávají. Přece není nutné mnoho, co člověk skutečně potřebuje. Tyto „prosté“ věci a skutky jsou mnohem více než nějaký materiální nesmysl.

Další možností je třeba kniha, nebo podobný malý dárek, který člověku přinese mnoho radosti. Koupit dárek můžeme od člověka nebo malé společnosti, která dělá něco, co nám dává smysl a tím ji podpořit. Nakoupit můžeme nějaký drobný předmět, nebo poukaz, který podporuje nějakou zajímavou organizaci, která přináší společnosti užitek.

Takovýchto nápadů může mít člověk opravdu fůru.

Kdy to změnit? Budeme čekat na další rok? Tenhle rok si vystavíme nám a naší planetě ještě účet se splatností v budoucnu?

Začít se dá skutečně jedině teď.

Co takhle Vánoce bez stromečku?

To je další mýtus, že vánoční stromek je tradiční součástí Vánoc. Tady ta tradice se dá označit za značně moderní a nepochází z původní ryzí tradice vánočních svátků. Nevidím nic moc užitečného a krásného na vystavení useknutého stromku v obýváku. Když se zamyslíme opravdu vědomě nad kácením stromků v době, kdy je jich nedostatek. Přece si můžeme kdykoliv zajít do parku či lesa na takové skvosty podívat. Můžeme mít takovýto strom vysazený na zahradě. Ale vždyť tak krásně vypadá a voní nám vytane na mysli…tak si běžme přivonět do lesa, procházka o samotě či s blízkými nám jen prospěje 🙂

Na závěr v rychlosti pár minimalistických tipů na Vánoce ze stránky goodonyou.eko (částečné opakování a doplnění):

  • obdarovávejme vědomě
  • darujmě něco, co roste (například květinu, …)
  • darujme svůj čas
  • darujme něco ekologicky šetrného
  • omezme balení dárků (zabalme dárek do dalšího dárku, například do látkové eko tašky nebo do nějakého recyklovaného materiálu, …)
  • vytvořme svůj vlastní dárek, vytvořme svoje vlastní vánoční ozdoby – pro kutily vytvořené s láskou
  • Vánoce beze stromku
  • cestujme udržitelně

Sám u sebe vnímám tyto Vánoce jako zlomové, kdy se opravdu zamýšlím nad tím, jak je prožít a nepodlehnout konzumnímu naučenému způsobu prožívání svátků. Každá změna se počítá a každý musí začít u sebe, jinak změna není snad ani možná.

Začněme každý u sebe a již dnes, opravdu není na co čekat. Skončeme s Vánocemi, které nám způsobují stres, zbavují nás peněz a času…a s opravdovými hodnotami a svátky, mají často pramálo společného. Zkusme to letos více minimalisticky, klidně a hlavně s radostí.

Pokud máte nějaký zajímavý tip na minimalistické Vánoce, podělte se o něj s lidmi ve vašem okolí a na našich Facebook stránkách pod tímto příspěvkem.

Přeji Všem šťastné a veselé Vánoce

Zdroje: minimalistka.sk, goodonyou.eko, fotografie / stocksnap.io

Sleduj nás na FB a neunikne ti žádný článek:

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..