Ano, je užitečné upozorňovat na klimatické problémy. Ale pomáhají něčemu negativní emoce?

To, že se chováme k planetě jako by byla naše a vše, co obsahuje, je tu pro nás, to je pravda. Bohužel člověk z naší civilizace, ve chvíli, kdy narazí na nějaký přírodní dar, který nám může v něčem pomoci, okamžitě ho vytěží a zobchoduje. Myslíme si o sobě, že jsme páni světa. Je určitě na čase zpomalit a snížit naši spotřebu a více se soustředit na tzv. obnovitelné zdroje a nové technologie. Zároveň opět navázat harmonický vztah s přírodou.

Problém je jak na straně velkým korporací, ale jejich továrny pohání naše konzumní civilizace a nesmyslná spotřeba každého z nás. A je dobře, že se v dnešní době na to upozorňuje a někdy až výrazně a útočně. Například nedávný projev Grety Thunbergové se zdál mnoha lidem emocionálně přehnaný.

Nemůžeme se v této situaci chovat tak, že situace je buď černá nebo bílá. Vždycky je to o souladu a dohodě celé společnosti. Například díky používání ropy a jaderné energie, je naše společnost technologicky, tam kde je. A kdo z nás nějaký způsobem těchto benefitů nevyužívá? A návrat čistě indiánskému způsobu života se mi nezdá krokem k dalšímu vývojovému stupni naší civilizace. Odchod nás všech do lesů se mi nezdá možný, už jen kvůli tom, že jsme ztratili řadu moudrosti, díky které bychom tam přežili. A pro 7 miliard lidí tam už jednoduše není prostor. Proto pojďme najít soulad mezi technologiemi, přírodou, planetou, vesmírem a námi.

Ale vrátím se k podstatě této úvahy. Tak jak nyní působíme na naše prostředí a na naši planetu není v žádném případě dobré. A každý z nás má tu možnost udělat něco pro to, abychom se navrátili do harmonického fungování s naší přírodou a celkově matkou zemí, popřípadě s celým kosmem. Nebýt lhostejný. Ať se jedná o vědomou spotřebu, vědomé využívání technologií nebo chování k naší přírodě. Tohle chci zdůraznit.

Teď musí přijít moje výrazné ALE! To, jak někdy v sobě vyvoláváme negativní emoce ohledně této situace. Například, že nám je líto, že bezmyšlenkovitě ničíme naši planetu nebo cítíme zlobu vůči lidem či korporacím, kteří se podle nás chovají špatně k naší planetě. Nebo jsme naštvaní, že řada lidí toto téma využívá pouze k zbohatnutí, k zviditelnění nebo pouze využívá tohle téma jako politikum. Tím v sobě a našem prostoru vytváříme pouze negativní energii, a i když může mít velkou sílu a myslíme si, že je to správné, stále se jedná o negativní energii, kterou tady zbytečně vytváříme a přitahujeme. A myslím, že nikdo nemá rád dlouhodobě se nacházet v negativní rozpoložení, tak proč by to u tématu klimatické změny mělo být jinak? Nesmyslně to dále vytváří rozdělení do dvou táborů, které vznikají, a to se určitým skupinám hodí. Bylo by krásné tohle černobílé vnímání světa opustit. Opustit vnímání, že si buď v jednom nebo druhém názorovém táboru. Bylo by krásné být schopni se mezi sebou konstruktivně, inspirativně a tvořivě bavit.

Proto by se mi líbilo, kdybychom více dokázali k tomuto tématu dnešní doby přistupovat s klidný a konstruktivní přístupem. Měli bychom být ochotni bavit se o tomto tématu s kýmkoliv, i třeba že, druhý člověk nám přijde jako úplně z jiného „názorového tábora“. Nevytvářejme tedy zbytečně negativní energii, která ničemu nepřispívá. Bavme se o tom spolu a naslouchejme si. A tím nemyslím, že některé témata není důležité říkat s důrazem, ale přesto u toho neztrácet hlavu a nepropadat negativním emocím, které nás snadno mohou ovládnout.

Musíme mít na paměti, že naše planeta a příroda překypuje velkou sílou a energií. Planeta je inteligentní bytost. A i když ji ubližujeme ona má schopnost se velice rychle obnovit a znovu ukázat svoji krásu. Spíše se jedná o tom, jestli to bude s námi a naší civilizací nebo bez nás. Já stále věřím, že s námi. Věřím, že to bude v pořádku. Já také věřím, že se za tím skrývá mnohem větší plán/záměr, kterému z naší osobní perspektivy jen s těží můžeme rozumět. Plán, který nás v čas upozorní na to, že se nechováme správě. A to se vlastně už děje. 🙂

Zdroj: stocksnap.io

Sleduj nás na FB a neunikne ti žádný článek:

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..