5 průkopnických vědců, kteří byli duchovními mystiky

Vědecký a akademický svět vyžaduje osobnost, která zná hluboce svůj předmět zkoumání, se znalostí velkého množství informací, analytické schopnosti, chytrost, tohle patří mezi důležitá kritéria vědce. Tohle vyžaduje náš systém vzdělávání, kde je třeba znát řadu informací velice detailně orientovaných a potom jsme tímto systémem považováni za inteligentní.

Pokud se zamyslíme, v čem spočívá jedno z pojítek nejuznávanějších vědeckých myslí poslední doby, vypadá to na trochu odlišný příběh. Tím neříkám, že předchozí kritéria nejsou nápomocná nebo důležitá. Ale i když třeba „velké mozky“ naší doby tohle splňovali, jejich pojítkem bylo také spirituální vnímání a zkoumání života. Nebránili se naslouchat intuici, vědomí a duchu. Nechtěli se nechat spoutat myšlenkovým konceptem jejich doby. Moc dobře věděli, že pokud chtějí dojít nového poznání, je třeba se „provinit“ vůči mysli a dostat se za její hranice.

Nikola Tesla

Díky jeho genialitě máme na dosah ruky elektřinu a mnoho dalších energetických technologií je odvozeno také od Teslových nápadů. Je považovaný za jednu z největších myslí, která kdy žila. On sám se také zajímal hluboce o mysticismus a Védické tradice. Ve skutečnosti připisoval velkou část svých znalostí o přírodě a energiích těmto konceptům, které se naučil při zkoumání.

„Instinkt je ale něco, co přesahuje znalosti. My nepochybně máme nějaká jemná vlákna, která nám umožní vnímat pravdu, když logická dedukce, nebo jakékoliv jiné úmyslné úsilí mozku, je marné.“ – Nikola Tesla

Isaac Newton

Byl první, kdo objevil zákony pohybu a existenci gravitace a rozvinul světonázor, že vesmír je jako obří a mechanický stroj. Na základě tohoto by bylo snadné předpokládat, že je to pouze racionální člověk. Ale z 10 milionů slov, které napsal (téměř všechny jeho poznámky byly nalezeny), téměř polovina z nich je náboženská. Newton věřil, že byl mezi vybranými, které si Bůh vybral k předávání informací o Bibli. Byl posedlý božstvím života, protože věřil, že je to jediná možnost, jak rozpoznat fungování vesmíru. Dalších milion slov obsahuje metafyzické spisy o hledání nesmrtelnosti a osvícení skrze kámen mudrců.

„Ateismus je tak nesmyslný. Když se podívám na sluneční soustavu, vidím Zemi ve správné vzdálenosti od Slunce, aby obdržela správné množství tepla a světla. To se nestalo náhodou.“ – Isaac Newton

Albert Einstein

Je považovaný západní společností za jednoho z nejchytřejších mužů, který kdy žil. Jako fyzik strávil celou svou kariéru snahou porozumět zákonům vesmíru a v této oblasti učinil významné vědecké objevy, které velice formovaly náš světonázor. Naše učebnice dějepisu a vědy, ale neříkají, že za své vědecké úspěchy do velké míry vděčí rozhodně věcem nevědeckým.

„Nejkrásnější a nejhlubší pocit jaký může člověk zažít je poznat tajemno. To je základním principem náboženství, stejně tak jako veškerého seriózního úsilí v umění a ve vědě.“ – Albert Einstein

René Descartes

Je považován za otce moderní vědy a západní filozofie. Descartova fascinace duchovním a mentálním světem, ho vedla k vytvoření průlomových teorií, které položily základy moderního myšlení. Ale pro Descarta to všechno začalo řadou snů, o kterých tvrdil, že mu v nich andělé řekli, že vesmír lze pochopit pomocí čísel.
„Jsem zvyklý spát a ve svých snech si představovat stejné věci, jaké si šílenci představují, když jsou vzhůru.“ – René Descartes

David Bohm

Jedná se o jednoho z nejuznávanějších fyziků 20. století, známého především jeho pokroky v kvantové mechanice. Málo lidí však ví, že stal otráveným z ortodoxních teorií fyziky, místo toho se obrátil k východním filozofiím a trávil čas s moudrými mudrci jako Jiddu Krishnamurti, a hledal uspokojivější odpovědi.
„Schopnost vnímat nebo myslet jinak je důležitější než získané znalosti.“
 
„Neexistuje žádný důvod, proč je třeba se vyhýbat mimofyzikálním obecným zásadám, protože by mohly posloužit jako užitečné pracovní hypotézy.“ – David Bohm
Je to náhoda, že tolik velkých myslitelů bylo jak vědeckých, tak duchovních, nebo tato spojení hovoří o hlubší pravdě lidskosti?
 

Zdroje: collective-evolution.com, fotografie / kfoundation.org

Sleduj nás na FB a neunikne ti žádný článek:

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..